Alimenty od dzieci dla rodziców

//Alimenty od dzieci dla rodziców
 • alimenty dla rodziców od dzieci

Obowiązek alimentacyjny najczęściej jest utożsamiany z obowiązkiem utrzymywania przez rodziców ich potomstwa. W prawie natomiast są przewidziane również regulacje „odwrotne” umożliwiające rodzicom wystąpienie o alimenty od ich dzieci. Warto podkreślić, że obowiązek alimentacyjny może występować w różnych konfiguracjach między krewnymi w linii prostej oraz rodzeństwem np. dziadkowie mogą wystąpić o alimenty od wnuków i vice versa, pod warunkiem, że nie ma innych osób w bliższym stopniu pokrewieństwa, które mogą łożyć na utrzymanie bliskich. Z roku na rok można się spotkać z coraz większa liczbą takowych spraw w sądzie.

Podstawą prawną są przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:

Art. 128 k.r.o. Obowiązek dostarczania środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania (obowiązek alimentacyjny) obciąża krewnych w linii prostej oraz rodzeństwo.

Art. 132 k.r.o. Obowiązek alimentacyjny zobowiązanego w dalszej kolejności powstaje dopiero wtedy, gdy nie ma osoby zobowiązanej w bliższej kolejności albo gdy osoba ta nie jest w stanie uczynić zadość swemu obowiązkowi lub gdy uzyskanie od niej na czas potrzebnych uprawnionemu środków utrzymania jest niemożliwe lub połączone z nadmiernymi trudnościami.

Podstawy przyznania alimentów dla rodziców

Przesłanką dochodzenia alimentów przez rodziców od ich dzieci jest ich niedostatek, rozumiany, jako niemożliwość zaspokojenia ich usprawiedliwionych potrzeb własnymi możliwościami majątkowo – finansowymi. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce w przypadku poważnych chorób rodziców, uniemożliwiających im podjęcie pracy lub też ich podeszłego wieku. Na osobie starającej się uzyskać alimenty od dzieci ciąży obowiązek udowodnienia swojej trudnej sytuacji życiowej.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 stycznia 2000 r. sygn. akt I CKN 1187/99 wskazał:

Niedostatek występuje nie tylko wtedy, gdy uprawniony do alimentacji nie posiada żadnych środków utrzymania, lecz określa także i taką sytuację materialną osoby uprawnionej, gdy nie może ona w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb.

Wysokość alimentów

Wysokość alimentów jest określana na zasadach ogólnych tzn. wyznaczają ją w pierwszej kolejności miesięczne usprawiedliwione potrzeby rodzica. Z drugiej strony może być ona ograniczona lub zwiększona z uwagi na możliwości finansowe i majątkowe osoby zobowiązanej do alimentów. Z tego względu jeżeli dzieciom się powodzi i żyją na wysokim poziomie to uzasadnia to ich wyższą partycypację w kosztach utrzymania rodziców.

Jak uniknąć płacenia alimentów?

Dzieci broniące się od nałożenia na nich obowiązku alimentacyjnego względem rodziców powinny wskazywać, iż rodzice posiadają stosowny majątek do własnego utrzymania się np. mają duże mieszkanie, które można zamienić na mniejsze lub też mogą podjąć zatrudnienie – chociażby wykonując drobne, dorywcze prace.

Ważną okolicznością jest też fakt w jaki sposób dana osoba znalazła się w niedostatku. Gdy nastąpiło to z jej winy np. zaciąganie nadmiernych zobowiązań kredytowych, których nie jest w stanie spłacić bądź też nadużywanie alkoholu i innych używek, może być podstawą do oddalenia powództwa o alimenty.

Bardzo często do spraw o żądanie zasądzenia alimentów od dzieci dochodzi w rodzinach w których istnieją silne konflikty między jej członkami lub też w ogóle kontakt między jej członkami został zerwany dawno temu. Warto te względy mieć na uwadze i podnosić je w sądzie, gdyż wszelkie negatywne zachowania osoby uprawnionej do alimentów względem osoby obowiązanej mogą stanowić podstawę do oddalenia takowego roszczenia np. porzucenie przez ojca małoletnich dzieci, po czym dochodzenie po latach alimentów od potomstwa.

Zdjęcie: http://www.stockvault.net

Alimenty od dzieci dla rodziców
3.9 (77.14%) 7 głosów

About the Author:

Adwokat Maciej Organiściak prowadzi swoją kancelarię adwokacką na terenie Łodzi. Świadczy profesjonalną pomoc prawną z zakresu prawa cywilnego i karnego. Dane kontaktowe - kliknij tutaj

18 komentarzy

 1. Michalina 22 czerwca 2016 at 12:23 - Reply

  Mam ojca alkoholika z którym nie utrzymuję kontaktu ja, jak i zarówno cała moja rodzina. Mama ze mną i rodzeństwem wyprowadziła się od ojca przeszło 20 lat temu. Teraz wspólnie z bratem otrzymałam od ojca pozew o alimenty i żąda on zapłaty na swoją rzecz 1000 zł. Czy jest to słuszne i może on od nas jako dzieci żądać na siebie alimentów?

  • adwokat Maciej Organiściak 24 stycznia 2017 at 22:48 - Reply

   Należałoby powołać się na zasady współżycia społecznego i żądać oddalenie powództwa z uwagi na złe relacje rodzinne, które zostały spowodowane jedynie negatywnym zachowaniem ojca.

 2. Miriam 29 października 2016 at 16:17 - Reply

  Mamy skomplikowaną sytuacje w Polsce sami mieszkając w BRD. Matka mojego męża została ze względu na stan zdrowia umieszczona w psychiatrycznym domu starców. Siostra męża twierdzi, ze renta matki nie wystarczy na pokrycie kosztów w domu opieki, i żąda od nas całkowitego pokrycia kosztów. Matka ma jednak mieszkanie własnościowe i działkę których nie będzie potrzebować, bo ma 82 lata i jest w stanie tak ciężkiej demencji iż musi zostać w domu opieki. Siostra męża chce zostawić dla siebie mieszkanie i działkę a nas obarczyć kosztami domu opieki. Czy to jest zgodne z prawem? Czy nie powinno sie najpierw spieniężyć mieszkania i działki a potem zaskarżać brata o koszty utrzymania? Czy istnieje w prawie różnica pomiędzy alimentami dla rodziców a kosztami „pielęgnacji” czy opieki w domu starców? Czy w Polsce osoby duchowne są zwolnione z obowiązku alimentacyjnego? (Druga siostra męża jest zakonnicą i twierdzi ze jako osoba duchowna jest z tego obowiązku zwolniona) dziękuje z gory za odpowiedz.

  • adwokat Maciej Organiściak 24 stycznia 2017 at 22:51 - Reply

   Stosownie do przepisów w pierwszej kolejności dana osoba powinna się utrzymywać z własnego majątku. Jeżeli matka nie mieszka w tym mieszkaniu (więc nie służy jej ono do zaspokajania jej potrzeb mieszkaniowych) to powinno zostać ono sprzedane, a środki ze sprzedaży przeznaczone na utrzymanie mamy w DPSie. Ewentualnie można pomyśleć o jego wynajmie i środki z najmu przeznaczać na utrzymanie.
   Obowiązek alimentacyjny rozkłada się na wszystkie dzieci. Każde będzie go jednak ponosić stosownie do swoich możliwości majątkowych. Osoby duchowne w żadnym przypadku nie są zwolnione ze świadczeń alimentacyjnych.

 3. BdB 6 kwietnia 2017 at 20:58 - Reply

  Witam, moja matka zamierza domagać się odemnie alimentów. Cale moje dzieciństwo nie starała się abym miała jako takie godne warunki życiowe :nie pracowała chociaż mogla, ,mieszkaliśmy w 5 na jednym pokoju bez łazienki,nie było na jedzenie ,na odzież itd. ale ojcu na alkohol zawsze dała…Do tej pory żyłam z nią w zgodzie ale czy ma ona prawo rządać odemnie alimentów jeżeli sama nie włożyła wysiłku w potrzeby dzieci…? Teraz mam swoją rodzinę(męża i 2 corki które chorują przewlekle co uszczupla mój budżet). Z mężem obydwoje pracujemy i zarobki starczają na normalne życie(tzn. zaspokojenie podstawowych potrzeb naszych i dzieci).Z góry dziękuję za odpowiedź…

 4. Magda 24 lipca 2017 at 13:58 - Reply

  Witam. Moja teściowa chce pozwać mojego Męża o alimenty. Ma jeszcze dwoje innych dzieci. M.in. przez swoją córkę wpadła w długi i ma komornika na rencie. Kiedy my potrzebowaliśmy pomocy w niewybredny sposób nam odmówiła. Nie utrzymuje z nami kontaktów. Mamy 2 synów a ja jestem osobą niepełnosprpawna. Może rzeczywiście otrzymać alimenty?

 5. Karol 25 września 2017 at 18:51 - Reply

  Witam . Moja „kochana” teściowa chce pozwać moja zone o alimenty tylko dlatego ze mieszkamy w belgi a jej zostało 8 lat do emerytury i nie chce się mendzie pracować wiec wymyśliła ze poda swoja córkę o alimenty , 2 lata temu zmarł teściu ( i tak długo wytrzymał z ta menda) zona zrzekła się domu rodzinnego bo teściowa prosiła a nam i tak ta rudera nie był potrzebna a teraz chce kasę od nas .Jak można ta babe usadzić i żeby się do pracy wzięła

 6. M&M 1 października 2017 at 12:16 - Reply

  Dzień dobry. Potrzebuję informacji odnośnie pozwu rodzica o alimenty a mianowicie: czy moja matka może domagać sie tylko ode mnie alimentów jako z rodzeństwa dodam jest nas 4 w tym w 2000 roku rozwiedli się moi rodzice i ze wzgledu na almenty podzielili nas opieka czyli dwóch było u taty dwóch u mamy( byłam na utrzymaniu ojca)?czy pomagając ojcu juz z stopniem niepełnosprawnosci i jakiekolwiek egzystencji zyciowej ma prawo do alimetów ode mnie? Nie żyje dobrze z połową rodziny ponieważ pracuje ja i mój mąż na wszystko co mamy mam 2 dzieci i kazdy domaga sie odemnie srodków na utrzymanie. Matka żyje w skrajnym nie dostatku poniewaz uległa wypadkowi ale tez od tamtej pory nie leczy sie tylko jeszcze bardziej zaniedbuje jest pod opieka MOPS-u oprócz tego jest brat który chodzi do pracy no i siostra ze swoim narzyczonym co kompletnie nic nie robia a są na wspolnym gospodarstwie domowym.Bardzo proszę o odpowiedz.

  • adwokat Maciej Organiściak 5 października 2017 at 16:34 - Reply

   Żądać może zawsze, ale jak to oceni sąd to już inna kwestia. Oczywiście trzeba się liczyć z ewentualną sprawą sądową i przedstawianiem swoich argumentów przed sądem. W opisanym stanie faktycznym jest spora szansa na oddalenie przez sąd takiego żądania o alimenty.

 7. Partycja 7 października 2017 at 23:17 - Reply

  Witam. Mam problem z moją siostrą dotyczący mojego ojca. Prawnymi opiekunami do osiągnięcia przez nas pełnoletności byli nasi dziadkowie. Rodzice NIE płacili alimentów. Ojciec 8 lat temu miał wypadek z własnej winy. Szedł po pijaku i potracilo go auto. Ma poważne problemy z nogami Teraz ośrodek pomocy społecznej przyznał mu zapomogę ok. 600zl. Moja młodsza siostra ostatnio dostała wezwanie w którym ma się osobiście stawić z dowodem oraz przedstawić swoje dochody. Przypuszczam że będziemy musiały płacić na ojca… bo oni nie chcą. Czy mamy szansę by nie płacić mu żadnych pieniędzy?

 8. kukuś 19 października 2017 at 10:43 - Reply

  Witam.Mój ojczym (nigdy nie uznał mnie ani siostry), po śmierci mamy został sam zaczał pić i podupadł na zdrowiu jego rodzina sie nim nie iteresiwała bo to kłopot. W końcu znalazł sie w szpitalu postanowiłam go razem z mężem wziąśc do siebie gdyz jego stan nie pozawalał na samodzielną egzystencje , opiekowaliśmy sie ile mogliśmy nistety demencjai choroby towarzyzace wymagaja opieki 24 h, poszłam do mopsu o przyznaie ojczymowi DPS, po czym Panie z MOPSU żadaja odemnie i meża naszych dochodów ? pytam sie jakim cudem wg prawa jest to obca dla mnie osoba i przez kilka lat mops miał „spokój” bo to my sie nim zajelismy ale poprostu juz nie dajemy rady .Zaznaczam ,że ojczym nie posiada żadnego majatku.Renta nie wystarczy na pokrycie DPS tak jak ma to miejsce zapewne w większości przypadków. Co mam odpowiedzieć/odpisać na pismo Paniom z Mopsu? czy bedą mnie „scigać” do alimentacji? twierdzą ,że mamy wspólne gospodarstwo domowe ale ono nim nie jest , nie chcielismy zeby nie był ojczym bezdomny a tu masz teraz klops , wychodzi na to że miał być bezdomny wtedy by Panie mnie nie powoływały do skłądania zaswiadczenia o naszych dochodach ? Z góry dziękuję za pomoc.

 9. karina 21 stycznia 2018 at 19:36 - Reply

  Witam moi teście pracują w niemczech ich zarobki są 4 razy większe od naszych ale nie zbierają na przyszłość rozważają kasę na prawo i lewo gdy mąż im mówi o przyszłości ich odpowiedź brzmi ze się ma nie wpier…. Ale mnie to martwi pracujemy każdy weekend Maz w tygodniu pracuje po po 14 godzin (8 w pracy 6 na budowie naszego domku)oni na każdej imprezie chwała się ze budujemy bez kredytu bo ich mamy w niemczech mnie aż ściska ponieważ ani grosza nam nie dali wprost przeciwnie ciągle my im pozyczalismy a oni dawali córce! Gdy mąż się skapowal przestał im pożyczać ona dostałam samochód i inne i umeblowanie całkowite domu twierdzą ze ma kredyt to jej trzeba pomagać a co będzie za kilka lat? Są już wiekowi emerytury mieć nie będą jak mąż rozmawiał na ten temat z sióstr stwierdziła ze ma to w D…A ja tego nie mam boję się o swoją przyszłość czy będziemy musieli płacić na nich alimenty?

 10. karina 21 stycznia 2018 at 19:37 - Reply

  Ja bym swoim dziecia tego nigdy nie zrobiła by mieć więcej co miesiąc ale nie opłacać się bo po co wnprzyszlosci przecież można podać dzieci o alimenty

  • Ania 9 marca 2018 at 12:53 - Reply

   Dzień dobry,
   16 lat temu moi rodzice się rozwiedli z orzeczeniem winy na ojca za znęcanie się psychiczne i fizyczne. Odbyłam terapie w szpitalu psychiatrycznym, bo byłam przez ojca molestowana. Dzisiaj przychodzi Pani z Pomocy Społecznej i mówi, że powinniśmy płacić alimenty ojcu. Mam najniższą krajową, brat też nie zarabia za dużo, czy będziemy musieli płacić te alimenty skoro jest takie orzeczenie sądu z przed 16 lat?

   • adwokat Maciej Organiściak 11 marca 2018 at 17:49 - Reply

    Tak jak napisałem należy wykazywać te wszystkie okoliczności na które się Pani powołuje. To na Pani ciąży obowiązek ich udowodnienia. Najlepiej przedstawić stosowne dokumenty na potwierdzenie swojej wersji zdarzeń. Później jeżeli decyzja z pomocy społecznej będzie niekorzystna, niezależnie od tego czego ona będzie konkretnie dotyczyć, należy walczyć o swoje przed sądem.

    • Ania 12 marca 2018 at 10:30 - Reply

     Bardzo dziękuję.

 11. Roman 22 kwietnia 2018 at 17:16 - Reply

  Dzień dobry,

  Moja mama dostała od MOPR-u pismo o obowiązku przedstawienia swojej sytuacji materialnej w związku z koniecznością płacenia alimentów na jej ojca. Pracownica MOPR powołuje się również na to, że mój ojciec (mąż mojej mamy) również zostanie pociągnięty do odpowiedzialności finansowej za teścia, ponieważ tata z mamą żyją w jednym gospodarstwie. Żadne przepisy prawa o tym nie mówią. Dodatkowo ojciec jest alkoholikiem. Czy rzeczywiście zięć jest z obowiązany płacić alimenty na swojego teścia? Czy rozdzielność majątkowa ma tutaj znaczenie?

 12. D. 4 maja 2018 at 23:14 - Reply

  Witam, również mam podobny problem.. jestem z chłopakiem którego ojciec alkoholik przyszedł po wizycie z mopsu z informacją że syn-moj partner będzie musiał na niego płacić alimenty. Podobno on sam się nie domagał o to, za to mops wystąpił z wnioskiem do sądu z racji pobierania zasiłków. Mamy malutkie dziecko, mieszkamy wspólnie razem,od 3miesiecy mój przyszly teść nie pije(w momencie kiedy dowiedział się że ma miażdżycę mózgu),nie dokłada i dokladal nam się do rachunkow, w zasadzie to my mu dokładamy jeżeli potrzebuje na cokolwiek.. Nie pracuje i nie pracował również nie mając stwierdzonej choroby. Każdy dzień przed momentem jego pójścia do szpitala wspominam z łzami w oczach,trzeba było człowieka zgarniać z pod drzwi, sprzątać po nim,nie wyrzuciliśmy go, zagryzalismy zęby z nadzieją że kiedyś przejdzie więc z jakiej racji mops występuje z takim wnioskiem,co mamy robić? Chłopak ma jeszcze siostre-rowniez alkoholiczka,dwóch braci ale to po innym ojcu.. mamy przedstawić swoje wspólne dochody i wydatki. Proszę o pomoc.

Leave A Comment