W zakresie alimentów na dzieci bardzo często pojawiają się wątpliwości, co do tego jak długo należy je płacić. Niejednokrotnie przyszło mi się spotkać z błędnym przekonaniem osób zobowiązanych, iż takowe alimenty płaci się do osiągnięcia pełnoletności przez dziecko. Jest to twierdzenie zupełnie błędne. Co więcej kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiuje wprost żadnej daty do której powinny być uiszczane alimenty. Niejednokrotnie powoduje to spore komplikacje, które często kończą się sporami sądowymi. W chwili obecnej ustawodawca zdaje się dostrzegać ten problem i pracuje nad nowelizacją kodeksu rodzinnego, gdzie w projekcie pojawił się zapis wskazujący na to, że alimenty należą się do ukończenia 25 roku życia. Nie wiadomo jednak jaka będzie ostateczna treść nowelizacji i kiedy ona wejdzie w życie.
Kiedy alimenty nie należą się na dorosłe, uczące się dziecko?
W przypadku gdy uprawniony do alimentów chce nadal kontynuować naukę np. na studiach to przysługują mu alimenty w przypadku, gdy dalsza nauka jest usprawiedliwiona. Należy to oceniać w kilku aspektach. W pierwszej kolejności edukacja po osiągnięciu pełnoletności musi być podjęta w rozsądnym terminie, zbieżnym z typowym rozpoczęciem studiów. Przykładowo jeżeli dziecko kończy szkołę średnią i idzie na studia dopiero po 5 latach to wtedy sąd powinien uznać, iż to nie jest typowy wiek na podejmowanie nauki na uczelni wyższej, co skutkowałoby oddaleniem pozwu o alimenty lub ich podwyższenie.
Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 17 grudnia 1976 r., sygn. akt III CRN 280/76 wskazał:
Dziecku, które podjęło wyższe studia, przysługuje w stosunku do rodziców roszczenie alimentacyjne, w zasadzie do ich ukończenia. Tak jest jednak z reguły wtedy, gdy dziecko nie mające jeszcze określonego zawodu od razu po ukończeniu szkoły średniej podejmuje studia wyższe. W wypadku jednak, gdy dziecko ukończyło średnią szkołę zawodową, uzyskało konkretny zawód dający możliwość zatrudnienia i nie podjęło od razu wyższych studiów, a jego wiek przekracza znacznie normalny wiek młodzieży rozpoczynającej wyższe studia, nie może żądać od rodziców finansowania znacznie opóźnionych studiów, lecz powinno podjąć pracę zarobkową i wykorzystać szerokie możliwości, jakie Państwo stwarza osobom dorosłym w zakresie zaocznych studiów wyższych.
Po drugie podjęta nauka musi przebiegać z sukcesami. Jeżeli dziecko otrzymuje negatywne oceny z egzaminów, ma niską frekwencję, powtarza lata studiów lub też zmienia kierunki (nie uzyskując żadnych efektów na jakimkolwiek z nich) to wtedy taką sytuację należy ocenić negatywnie. Alimenty należą się bowiem za czas efektywnej nauki, dającej przekonanie, iż dziecko ukończy ją w rozsądnym terminie i dzięki zdobytemu wykształceniu polepszy swoją sytuację na rynku pracy. Przy ocenie zasadności podjęcia dalszej edukacji może mieć znaczenie także przebieg nauki w szkole średniej. Również często sądu uznają za nieuzasadnione podejmowanie kolejnych studiów, po zdobyciu już przez dziecko tytułu magistra.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 12 lutego 1998 r., sygn. akt I CKN 499/97:
Należyte przygotowanie dziecka do przyszłej pracy zawodowej może także obejmować studia wyższe, jeżeli uzdolnienia dziecka, jego ambicje i wytrwałość okażą się wystarczające do tego, ażeby studia te nie tylko rozpocząć, ale i kontynuować i pomyślnie zakończyć. Zaktualizowany przez podjęcie studiów obowiązek alimentacyjny rodziców może jednakże ustać w razie braku pozytywnych wyników studiów.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 sierpnia 1980 r., sygn. akt III CRN 144/80:
Rodzice nie są obowiązani dostarczać środków utrzymania dziecku, które, będąc już przygotowane należycie do wykonywania przez nie odpowiedniego dla niego zawodu, podejmuje dla podniesienia swych kwalifikacji dalsze kształcenie się, ale w studiach się zaniedbuje, nie robi należytych postępów, nie otrzymuje obowiązujących zaliczeń, nie zdaje w terminie przepisanych egzaminów, a zwłaszcza jeżeli z własnej winy powtarza lata studiów i wskutek tego nie kończy studiów w przewidzianym programem okresie.
Obowiązek należytego zachowania względem rodziców
Dziecko otrzymujące alimenty od rodziców pomimo, iż jest pełnoletnie powinno okazywać rodzicom należyty szacunek, a także uwzględniać ich zdanie dotyczącego jego życia. Skoro bowiem dziecko nadal pobiera alimenty to nie jest jeszcze w pełni samodzielne. Ponadto dziecko jest obowiązane do utrzymywania poprawnych relacji z rodzicami.
Sąd Okręgowy w Nowym Sączy w wyroku z dnia 15 października 2015 r., sygn. akt III Ca 419/15 stwierdził”
Podkreślenia wymaga, że każde dziecko, nawet jeżeli jest już dorosłe, jest obowiązane do należytego szacunku dla rodziców. Wymóg taki jest uzasadniony tym bardziej w sytuacji, gdy mimo osiągnięcia pełnoletności, w dalszym ciągu chce otrzymywać od rodziców finansowe wsparcie. Jeżeli natomiast uważając, że jako dorosłe do okazywania takiego szacunku nie jest już obowiązane i „może robić co chce” oraz nie uwzględniając wymagań, jakie mają względem niego rodzice, to (w świetle powyższych rozważań) nie ma wówczas już prawa domagać się od nich dostarczania środków utrzymania. Bezwzględny obowiązek utrzymywania dziecka ciążący na rodzicach dotyczy bowiem dziecka małoletniego. Nawet gdyby przyjąć, że pozwana niewłaściwie się do powoda odezwała, bądź też niewłaściwie go traktowała, to nie mógł on lekceważyć tego, iż jest jego matką i posunąć się do czynów rażąco sprzecznych z zasadami współżycia społecznego względem niej. Matka ma bowiem prawo karcenia swojego dziecka, nawet jeśli jest ono już dorosłe, zwłaszcza kiedy dostrzega, że źle postępuje i schodzi na niewłaściwą drogę. Obowiązkiem zaś dziecka, nawet pełnoletniego, jest to cierpliwie znosić i stosować się- nie tylko do tych wskazań, ale również do ogólnych reguł obowiązujących w relacjach między dziećmi a rodzicami. W przeciwnym razie, z chwilą uzyskania pełnoletności, może podjąć pracę i rozpocząć samodzielne życie, uniezależniając się tym samym od rodziców.
Obowiązek podjęcia pracy
Dziecko po osiągnięciu odpowiednich kwalifikacji jest obowiązane do podjęcia starań o uzyskanie zatrudnienia. W przypadku, gdy dziecko nie ma żadnych kwalifikacji i nie podejmuje nauki to również jest obowiązane do podjęcia pracy zarobkowej.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 listopada 1998 r., sygn. akt III CKN 565/98:
Nieusprawiedliwiona odmowa podjęcia przez dziecko pracy nie stanowi przesłanki reaktywującej obowiązek alimentacyjny rodzica.
Specjalne okoliczności
Na koniec warto wspomnieć, iż życie pisze czasem bardzo skomplikowane i dziwne scenariusze. Często w swojej pracy zawodowej spotykam się z sytuacjami zupełnie nietypowymi i zaskakującymi. Ustawodawca w zakresie alimentów również przewidział pewną furtkę dla takich nietypowych okoliczności pod postacią art. 1441 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego:
Zobowiązany może uchylić się od wykonania obowiązku alimentacyjnego względem uprawnionego, jeżeli żądanie alimentów jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Nie dotyczy to obowiązku rodziców względem ich małoletniego dziecka.
Zasady współżycia społecznego są pewną generalną klauzulą pozwalającą w wyjątkowych sytuacjach oddalić przez Sąd roszczenie o alimenty. Ma ona jednak zastosowanie jedynie do dzieci pełnoletnich.
Jak uchylić obowiązujące alimenty?
W celu zniesienia obowiązku alimentacyjnego należy wystąpić do sądu z pozwem o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Pozew należy złożyć w sądzie właściwym ze względu na zamieszkanie dziecka. Do pozwu należy dołączyć akt urodzenia dziecka oraz ostatni wyrok którym były zasądzone na dziecko alimenty. Jeżeli nie jesteśmy pewni, co do niektórych okoliczności np. czy dziecko nadal się uczy to można wnioskować o sprawdzenie tego faktu przez sąd na danej uczelni, bądź też zobowiązać dziecko do przedstawienia stosownych zaświadczeń.
Zdjęcie – źródło: rawpixel.com from Pexels
Czy to prawidłowe, że ja , mając 650 zł renty rodzinnej zostałam zmuszona przez Mops i Sąd do płacenia alimentów w wys. 200 zł. Dodam, że są to pieniądze dla niepełnosprawnego, 33-letniego syna, przebywającego w Dps?
W sprawie o uchylenie obowiązku alimentacyjnego, sąd uwzględnił mi w części żądanie – co do jednego dziecka uchylił alimenty, a co do drugiego dziecka oddalił żądanie. Chcę się odwołać w zakresie części wyroku – oddalenie żądania co do drugiego dziecka. Jednocześnie chcę uzyskać odpis wyroku z klauzulą prawomocności co do tej części niezaskarżonej, czyli co do pierwszego dziecka by móc pozałatwiać sprawy egzekucyjne. Czy dostanę taką klauzulę na część wyroku?
Dzień dobry Panie Macieju,
Proszę o informację, czy jeśli 21 letnie dziecko nie uczy się, porzuca kolejną pracę, mieszka z matką a nie łoży na utrzymanie matce to mogę z uprzednio zasadzonymi alimentami na Jego rzecz i zgodnie z postanowieniem sprzed 15 lat wpłacać je na konto matki? Dziecko domaga się alimentów na Jego konto ale obawiam się, że je wyda na używki bo nadużywa alkoholu, i czy jeśli wystąpi do komornika to nie będzie miał podstawy że nie płacę Jemu alimentów do zajęcia mi wynagrodzenia?
Z góry dziękuję za udzieloną odpowiedź.
Czy muszę dostać wezwanie do sądu o wycofanie alimentów na dziecko
Dzień dobry,
Czy ojciec dziecka moze wystąpić do sądu z pozwem o ustanie płacenia alimentow na pelnoletnie dziecko (za 4 miesiące kończy 19 lat). Dziecko wyprowadziło się od matki od razu po skończeniu 18 lat. Nie chce kontynuować nauki (nie idzie na studia), pracuję, sama wynajmuje pokoj, na utrzymaniu ma również dwa koty. Ponadto od 8 miesięcy nie utrzymuje z ojcem kontaktów, lekceważy go, nie szanuje, traktuje jak powietrze… Czy ojciec dziecka ma wystarczające podstawy do wystąpienia do sadu z pozwem o ustanie obowiązku alimentacyjnego?
Z tego, co Pani napisała to są podstawy, aby z takim pozwem wystąpić.
Witam płacę alimenty dla swojej córki wysokości 1000zł miesięcznie są zasądzone przez sąd i potrącane mi z wynagrodzenia za pracę. Z biegiem czasu sytuacja się odwróciła wróciłem do żony, mieszkamy razem. Napiszę że nie jesteśmy też po rozwodzie. Między czasie urodziła nam się druga córeczka. Sytuacja się z goła odmieniła i chcielibyśmy jakoś anulować te alimenty, ale żeby już nie chodzić po sądach jest jakaś możliwość. Dziękuję
MAM ZASĄDZONE ALIMENTY W WYSOKOŚCI 400 ZŁ KTÓRE IDĄ DO SYNA PRZEZ KOMORNIKA, W BIEŻACYM ROKU SYN SKONCZYŁ SZKOŁĘ SREDNIĄ Z ZAWODEM TECHNIK GASTRONOMII , MATURY NIE ZDAŁ , DO EGZ. POPRAWKOWEGO NIE PODSZEDŁ, WYJECHAŁ DO SZWECJI DO PRACY. CO MAM TERAZ ZROBIĆ, BY ZAPRZESTAC PLACENIA ALIMENTÓW I SPŁACIĆ KOMORNIKA Z TEGO TYTUŁU ?
Jedyna możliwość to założenie sprawy w sądzie. Proszę o kontakt i na pewno coś się uda zrobić.
Dzień dobry mam pytanko czy jak dziecko ukończylo 18 lat 6 grudnia. To czy ojciec dziecka może sam sobie wyliczyć wypale alimentów za 6 dni .Alimenty są zasądzane do każdego 10 tego miesiąca powinien zapłacić alimenty za cały miesiąc czy tylko za te dni zanim dziecko ukończylo pełnoletność
Tylko skąd pomysł, iż z chwilą kiedy dziecko ukończy 18 lat nie trzeba płacić alimentów?
Witam mam pytanie dziecko ukończyło 18 lat , poszło zaoczne do szkoły, ojciec nie utrzymuje z nim kontaktu, dziecko ma przysądzone alimenty czy ma prawo do dalszego pobierania alimentów mimo wcześniej problemów w nauce z powodu zdrowotyny
Witam.Place alimenty na syna ma 20lat przerwał naukę w technikum.Teraz zapisał się do liceum ogólnokształcącego dla dorosłych przez ten czas nie pracuje nigdzie.przesyla mi co miesiąc zdjęcia zaświadczenia ze szkoły ale podejrzewam go o przerabianie tych zaświadczeń.Jak znieść alimenty.
Mam pytanie a jak np. Matka Dziecka wzięła ślub z partnerem i zmieniła Dziecku nazwisko na partnera itd czy wtedy jest obowiązek płacenia alimentów ?
Córka ukończyła 30 lat .
Ma rętę socjalną z MOPS.
NIE kontynuje żadnej nauki szkolnej
Mieszka z ojcem.
A ja płacę alimenty
Córka męża w maju bedzie miala 23 lat.Maz ma alimenty Córka od 4 lat sie nie uczy mieszka z chlopakiem wynajmuja mieszkanie oboje pracuja,mąż ma dług okolo 25 tys ale splaca ,czy mysi wystąpić do sądu o uchylenie obowiazku ,komornik mowi,ze nie bo nic nie rosnie, sedzia na innej sprawie mowil ,ze tak ,i czy mozna napisac o te 4 lata wstecz uchylenie.
Witam. Czy mogę starać się o uchylenie obowiązku alimentacyjnego względem 21 letniego syna. Syn studiuje zaocznie, pracuje na umowę o pracę, zarabia ok 7 tys miesięcznie plus dodatki (praca na kopalni). Ja mam 4 osobowa rodzinę mój dochód miesięczny to ok 2200 na osobę. Proszę o odpowiedź. Dziękuję
Oczywiście jak najbardziej można w takiej sytuacji.
Bardzo proszę o informację czy można zaprzestać płaceniu alimentów w sytuacji gdy dziecko ma już 19 lat nie zdało matury (nigdy się nie chciało uczyć) i poszło do szkoły policealnej zaocznej tylko po to aby otrzymywać nadal alimenty. Nie ma chęci utrzymywania kontaktu z rodzicem ani dziadkami.
Z góry uprzejmie dziękuje za informację.
Witam czy mogę uchylić się od alimentów syn kończy 18 mieszka z matką nie chce utrzymać kontaktów z ojcem jestem w drugim związku małżeńskim z czego mam niepełnosprawne dziecko i pracuje komornik ściąga alimenty bierzace jak i poprzednie nieuregulowane z czego żona nie może podjąć pracy jestem w trudnej sytuacji finansowej
Witam place na córkę alimenty , córka nie chodzi do szkoły na źle oceny , już 2 razy nie przeszła z klasy do klasy . Na swoim profilu dodaje opinie że zrobiła permanentne usta i brwi , czy jest jakaś możliwość ustalenia czy córka chodzi do szkoły bo według mnie gdzieś pracuje tylko to ukrywa . Córka ma już 18 lat i chodzi do technikum
. Proszę o pomoc
Witam
2 pełnoletnich pracujących moich dzieci prosiło ojca o zniesienie płacenia im alimentòw nie zrobił tego.
Dzieci były w sdzie po pomoc jak mają to zrobić same?
Sąd przekazał im informację że to może zrobić tylko ojciec nikt inny.
Teraz po kilku latach ojciec szantażuje dzieci prawnikami itd do zworotu alimentòw.
Dodam że mają nagraną rozmowę z ojcem jak mówi że dobrowolnie będzie im płacił te alimenty.
Kontakt bardzo błachy ponieważ były mąż jest alkoholikiem obraża i poniża dzieci jego zachowanie jest jak by postradał zmysły.
Pytanie jak dzieci mogą sié bronić przed jego zarzutami o zwrocie alimentów
Syn 23 lata studiuje i pracuje. Mieszka z matką, są podstawy do zniesienia obowiązku alimentacyjnego? Pozdrawiam
Jak studiuje, to z jakiej racji? Zrobiło się dziecko, to proszę poczuć tego konsekwencje!
Dzień Dobry
Jak mam wyliczyć 5% kosztów od pozwu o uchylenie alimentów. Nie upłynął jeszcze rok od dnia zabezpieczenia alimentów na kwotę 1600 pln. W listopadzie 2022 odbyła się rozprawa i ostatecznie kwota zasądzona to 2500 pln. Jak policzyć 5% kosztów. 12 x 2500 (ostateczna kwota) czy może mam liczyć średnią z kwot 1600 i 2500.
Dziękuje
Dzień dobry. Syn mojego męża z poprzedniego związku w 2021 skończył 18 lat niedługo potem trafił do aresztu śledczego w którym przebywa do tej pory,nie ukończył żadnej szkoły,nie utrzymuje kontaktu z ojcem nie zadzwonił, nie napisal listu ani razu od jego matki też niewiele można się dowiedzieć. Moje pytanie brzmi czy w tym wypadku można złożyć pozew o uchylenie obowiązku alimentacyjnego? Jeżeli dziecko nie ma zawodu i nie jest w stanie po wyjściu (o ile to nastapi bo niewiadomo jaki będzie wyrok) samodzielnie się utrzymać?
Bardzo proszę o informację czy można zaprzestać płaceniu alimentów w sytuacji gdy córka ma już 20 lat nie przystąpiła do matury (nigdy nie chciała sie uczyć) skonczyla szkole średnią. Nie ma chęci utrzymywania kontaktu z ojcem. Nie chcę pracować, jak znajduje pracę to ciągle coś jej nie odpowiada, wydaje alimenty na alkohol i inne używki. Obecnie przebywa z chłopakiem w Holandii gdzie korzysta z palenia marihuany.
Z góry uprzejmie dziękuje za informację.
Witam co w przypadku gdy syn skończył 18 lat i po kłótni z ojcem wyprowadził się od ojca do ciotki która namówiła go na wnioskowanie do sądu o alimenty od obojga rodziców. Ja mu odmówiłam zamieszkania ze mną bo myślałam że pogodzi się z ojcem ale wkroczyła ciotka. Mieszkam w innym mieście a on mimo nie dostania promocji do następnej klasy deklaruje że chce powtarzać klasę dlatego z byłym mężem szukaliśmy mu jakiegoś pokoju do wynajęcia ale nie chciał skorzystać. Bo ciotka go wzięła do siebie adwokatów powiedzieli że my go porzuciliśmy i zażądali wyższych alimentów. Czy mimo deklaracji że wezmę go do siebie mimo dystansu do szkoły sąd może uznać te alimenty zasadne ? Place obecnie 700 złotych na niego mam jeszcze dwóch synów i nie stać mnie na podwyższenie kosztem pozostałych dzieci
Dzień dobry mam ogromny problem ze sprawą o uchylenie alimentów.Zalozylam taką sprawę ale okazało się że źle zrozumiałam sąd i zamiast zaprzestać płacenia(pierwsze alimenty zostały spłacone)alimentów okazało się że wyraziłam zgodę na dobrowolne płacenie alimentów.Ja słowo uchylić rozumiem jako nie wyrażenie zgody a według sądu okazuje się całkiem inaczej,że wyrażam zgodę.Niejednokrotnie pisałam pisma do sądu tłumacząc że źle zrozumiałam to słowo lecz otrzymuje odpowiedź całkowicie nie na temat. W 2021 roku założyłam ponownie sprawę aby wyjaśnić mój błąd,opłaciłam ja,sprawa ma swoją sygnaturę lecz do dnia dzisiejszego nie został wyznaczony termin rozprawy ponieważ córka nie odbiera pism sądowych i nie przebywa pod adresem zameldowania,od rodziny wiem że córka wyjechała z narzeczonym za granicę,tam obydwoje podjęli pracę.Ja płaciłam przez ten okres alimenty ale ze względów zdrowotnych ostatnie alimenty zapłaciłam w kwietniu 2023r od października tego roku komornik zajął mi całe wynagrodzenie i na miesiąc listopad zostałam całkowicie bez grosza,nie mam za co wykupić leków a za co żyć?komornik nie zostawił mi na koncie nawet grosza.Bardzo proszę o pomoc,naprawdę jestem u kresu sił!!!
Mam pytanie w przypadku,wywozu ucieczki matki na Białoruś z dzieckiem,i od 3 lat niewiem czy wogule żyje gdzie jest itp..nie ma żadnego kontaktu czy jest możliwe a płacę przez komora wystąpienie o uchyleniu alimentów?
Dzień dobry ,
Płacę alimenty na dorosłe 24 letnie dziecko które w tym roku kończy studia magisterskie. We wrześniu 2023 dziecko rozpoczęło kolejny drugi kierunek studiów ( dostało się na nie za 4 podejściem) . Z dzieckiem nie mam żadnego kontaktu , od ok 10 lat lekceważy mnie , ignoruje. Nigdy w ciągu tych lat nie usłyszałem słowa tato. Wszystko co wiem , wiem od rodziny byłej żony. Córka mieszka z chłopakiem ( pracującym zawodowo) sama też ma wykształcenie pozwalające jej ma dorabianie już w czasie studiów. Czy jest szansa na przychylenie się sądu do wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego?
Dzień dobry,
płacę alimenty na syna (skończone 26 lat), który wyjechał 4 lata temu do Wielkiej Brytanii na studia w ramach rocznego stypendium, tak pozostał, kończy studia w 2024 roku (na czerwiec przewidziana obrona pracy mgr) oraz samodzielnie od 3 lat utrzymuje się w Wielkiej Brytanii i mieszka (prowadzi gospodarstwo domowe z osobą trzecią). Tam płaci podatki, ale oficjalnie jest Polakiem i zameldowanie ma w Polsce. Syn przychyla się do mojego wniosku o zniesienie alimentów – podpisał nawet oświadczenie że samodzielnie utrzymuje się.
PYTANIE: czy mogę wnieść pozew do polskiego sądu wraz z syna oświadczeniem, czy też muszę do instytucji Wielkiej Brytanii, których orzeczeń ostatecznie nie respektują polskie sądy.
Jedno jest jasne – Syn i ja chcemy zniesienia obowiązku alimentacyjnego
Będę wdzięczna za naprowadzenie.
Anna
Mam 20 letnie dziecko z którym na jego, a wcześniej ex nie mam żadnego kontaktu. Jak sprawdzić, gdzie i czy pobiera naukę? W szkole podstawowej niejednokrotnie nie miał frekwencji do zaliczania roku i marne chęci do nauki.
Witam. Czy jest możliwość złożenia w sądzie pozwu o sprawdzenie czy dziecko się uczy, co za tym idzie czy powinno otrzymywać alimenty? Nie ma kontaktu z dzieckiem i nie mam adresu zamieszkania jak to załatwić?
Tak, jest taka możliwość.
Dzień dobry
Czy jest szansa na zniesienie obowiązku alimentacyjnego na syna, który w tym roku kończy 27 lat.Pracuje,zarabia netto ok 4300 ( bez nadgodzin),ma swój samochód i środki na większość zachcianek.Mieszka z matką,bo tak mu wygodnie a na każde wspomnienie o ustaniu alimentów grozi,że przestanie pracować i zrobi tak,że ojciec będzie na niego płacił do 40 r.ż.
Oczywiście, nawet bym powiedział, że jest bardzo duża szansa na uchylenie takiego obowiązku. To, że przestanie pracować nie będzie miało żadnego znaczenia, bo sąd bierze pod uwagę możliwości zarobkowe danej osoby, a nie faktyczny stan.